17 Eylül 2021 / Cuma

BILISIM, ILETISIM TEKNOLOJILERI, DIS TICARET VE GÜMRÜK MÜSAVIRLERI

BILISIM, ILETISIM TEKNOLOJILERI, DIS TICARET VE GÜMRÜK MÜSAVIRLERI

Genel anlamda Bilisim;

Insanlarin teknik, ekonomik ve toplumsal iletisimde kullandigi ve bilimin dayanagi olan bilginin, düzenli ve akla uygun bir biçimde, özellikle bilgisayarlar ve benzeri elektronik aygitlar araciligiyla islenmesi bilimi olarak veya Teknoloji ve bilginin birlikte kullanilmasi sonucunda üretilen sonuçlar olarak da tanimlayabiliriz.

Gümrüklerin bilisimle tanisip, bilisim araçlarini kisa sürede islem süreçlerinde kullanmalari sonucunda; Ticaretin kolaylastirilmasi, hizlanmasi, daha güvenilir yapilmasi, olumsuzluklarin ve engellerin daha kolay tespit edilerek çözüm olusturulmasina katki verilmesi saglanmistir. Bu yüzden Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya 2016 yilinin, “Dijital Gümrükler: Giderek Artan Katilim” slogani ile gümrük islemlerinin dijital ortama tasinmasi yili olacagini duyurmustu. Nitekim öyle de oldu.

Bilisim teknolojilerinin kullanimi ; Gümrük idareleri ve Gümrük Müsavirleri ile birlikte ,nakliye acentalari, bankalar ve ilgili diger resmi ve özel  kurumlarin alt yapilarini sistemine dahil etmesi sonucunda ,pek çok islemin kagitsiz bir ortamda sürat ve güvenli bir sekilde yapilmasi imkanini dogurmustur.Mal hareketlerinin, baslangicindan teslimine kadar ,alinacak izinlerin veya uygunluklarin pek çogu elektronik ortamda yapilabilmektedir.Ayrica beyan ve onay islemleri sistem üzerinden görülebilmekte, buna bagli risk kriterleri belirlenerek, esyanin; fiziki ya da belge üzerinden kontrolünün  yapilmasi saglanabilmektedir. Dogacak vergiler, internet üzerinden bankalara yatirilabilmekte yada GÜMKART sistemi ile ödemeler yapilabilmektedir.

Gümrük islemlerinde bilisim teknolojileri ve araçlarinin kullanilmasi için, Gümrük Müsavirlerinin ofislerine yapmis olduklari teknolojik yatirimlar sayesinde, dis ticaret hacminin, dolayisi ile beyanname ve islem gören evrak sayisinin artmis olmasina ragmen, islemlerin gerçeklesme süreleri oldukça kisalmistir. Bu sayede risk kriterine dayali fiziki muayene islemlerinin sayisinda da önemli ölçüde azalma olmustur. Dogal olarak bütün bu sonuçlar nedeni ile gerek muayene, gerekse tahlil ve tetkik ücretleriyle ardiye ücretlerinde,  önemli miktarlarda tasarruflar saglanmistir.

Ayrica; Tek Pencere sistemi sayesinde, TSE, Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi, ithalatta Risk Esasli Denetim Sistemi (GTB-IRIS),Saglik Bakanligi, Ekonomi Bakanligi izinleri gibi, dis ticarette alinmasi gereken izinler, elektronik ortamda alinmaktadir. Ilgili kurumlarin teknolojik alt yapilarinin veri degisimine imkan saglamalarinin bir sonucu olarak, Gümrük BILGE sistemi  ile entegrasyon saglanmis, kagit ortaminda evrak sirkülasyonu oldukça azalmis, sonuç olarak kötü niyetli kisilerin  evrakta sahtecilik yapma isteklerinin de  önüne geçilmesi  gerçeklestirilmistir.

Bilisimi kullanarak islemleri hizlandirmak her ne kadar kolaylik olsa da ,yarattigi maliyet, yillarin getirdigi bürokratik aliskanliklari asmak, ülkemizin bulundugu cografya üzerindeki riskler, sistemin isleyisini zorlastiran  faktörlerdir.

Unutulmamasi gereken konu; gümrük islemlerine dogru bilgi ile baslamanin çok önemli oldugu gerçegidir. Dogru bilgi ile islemler kolaylasir, ilk basilan dügme yanlis ise, son teknolojide kullanilsa sonuç hüsran olur.

Dogru bilgi; isinin ehli Gümrük Müsavirinden alinir. Gümrük Müsavirine danisilmadan planlanan ve yapilan her islem ,ticaret erbabina ucuz  hali ile yüksek parasal maliyetler olarak karsilik bulur.

Mevlüt Cüneyt SOLAK
Gümrük Müsaviri